מהי אשטנגה יוגה

רובכם  מכירים את צמד המילים "אשטנגה יוגה", אולם כמה באמת יודעים מהי המשמעות המושג? במאמר זה אנסה להבהיר כמה ממושגי היסוד של עולם היוגה.

רוב מתרגלי האתה יוגה (התרגול הפיסי של היוגה) מכירים את האשטנגה כתרגול סדרות קבועות של אסאנות (תנוחות). למעשה, האשטנגה יוגה הוא מושג הלקוח מתוך סוטרות (פסוקי) היוגה של פטנגלי, והוא נותן מבנה מסויים והדרגתי של תרגול. חלק ממבנה זה הוא האתה יוגה, כלומר אסאנות (תנוחות), וסוג מסויים של תרגול האתה יוגה כיום מוכר כאשטנגה יוגה.

אשטנגה יוגה משמעותה בסנסקריט שמונת השלבים של היוגה. המילה אשטה (שמונה), אנגה (שלבים או איברים), מדברת על שמונה המדרגות בדרך להשגת האיחוד עליו מדברת היוגה.

שמונת השלבים הם: יאמה (ריסונים), ניאמה (קיום החוקים), אסאנה (תנוחות), פרניאמה (בקרת הנשימה), דהרנה (התכנסות החושים), דיאנה (מדיטציה),  וסמדהי (מצב של תודעת על).

יאמה וניאמה

היאמה והניאמה הן כמו עשרת הדיברות של היוגה. עשה ואל תעשה.

היאמה הראשונה היא: אהימסה, ומשמעותה אי אלימות. התחשבות בכל היצורים החיים, במיוחד באלה התמימים, באלה אשר הם בקושי, או במצב פחות טוב משלנו.

היאמה השניה היא: סטיה, ומשמעותה חתירה לאמת. תקשורת נכונה על ידי דיבור, כתיבה, ומעשה.

היאמה השלישית היא: אסטאה, ומשמעותה אי גניבה. כוח רצון מול תשוקה לדבר אשר אינו שייך לנו.

היאמה הרביעית היא: ברהמצריה, ומשמעותה התמרת האנרגיה המינית. מתינות ומדידות בכל מעשינו.

היאמה החמישית היא: אפריגראה, ומשמעותה אי חמדנות. אי אחיזה במה שאינו באמת שייך לנו. היכולת לקבל רק את מה שבאמת ראוי לנו ואנו ראויים לו. ולשחרר את המיותר.

הדרך בה אנו מוציאים לפועל מהויות אלא תלויה במקום בו אנחנו עומדים, פנימית וחיצונית. היא תלויה ברקע התרבותי שלנו, באמונות שלנו, ובאישיותנו. ההשתקפות של כללים אלה בחיינו היא כאשר המכשולים בתודעתינו מופיעים. הדרך בה אנו מתמודדים בסיטואציות עם עצמנו ועם אחרים מגלה את המקום התודעתי בו אנו עומדים ואת מדרגת אישיותנו הנוכחית.

הניאמה הראשונה היא: סאוצה, ומשמעותה ניקיון. שמירת הגוף והסביבה שלנו בניקיון ובסדר.

הניאמה השניה היא: סנטושה, ומשמעותה שביעות רצון. היכולת שלנו להיות בנוחות עם מה שיש לנו ומה שאין לנו.

הניאמה השלישית היא: טפאס, ומשמעותה סיגוף. הסרת  האלמנטים הלא טהורים מגופינו ותודעתנו, על ידי שמירה על הרגלים של אימון, שינה, תזונה, עבודה ורגיעה.

הניאמה הרביעית היא: סואדיאיה, ומשמעותה לימוד עצמי. מודעות וראיית עצמנו והתקדמותינו בדרך.

הניאמה החמישית היא: אישוארה פראנידאה, ומשמעותה שאיפה לתודעת העל. ראיית העליון בכל, השלמה וקבלה של מגבלותינו הנוכחיות. ההבנה שהכל לטובתינו העליונה ושהנכון מתאפשר ברגע.

אסאנה

אסאנה משמעותה תרגול התנוחות הפיסיות של ההאתה יוגה. תפקידן הוא לחזק ולהגמיש את הגוף, לנקות אותו, לשחרר אותו מחסימות ולפתוח אותו לזרימה מחודשת ובריאה. כיוון שיש קשר הדוק בין הגוף והנפש, העבודה דרך הגוף יוצרת מיקוד וריכוז ובהירות ורגיעה גם בתודעה.

פראניאמה

פראניאמה הם תרגילי הנשימה. הנשימה מושפעת ישירות מן התנועה (הפנימית והחיצונית) ומקרינה על המצב התודעתי שלנו. היכולת שלנו בתימרון הנשימה והפראנה (האנרגיה) בגוף, עוזרת לנו להשקיט את גלי התודעה שלנו. תוך כדי תרגול היוגה ניוכח בקשר ההדוק שבין תנועה נשימה ותודעה.

תרגול חמשת השלבים הראשונים האלה מביאים באופן אוטומטי להשגת מדרגה נוספת המביאה לריכוז המאפיין את הסאמיאמה, שלושת השלבים הבאים (דהרנה, דהינה וסמדהי):

דהרנה

דהרנה הוא שלב בו החושים כבר אינם שלוחים החוצה אל העולם ומנסים להשביע את תשוקותינו דרכו, אלא הם מופנים פנימה ומתבוננים אל תנועותינו הפנימיות המשתקפות ממגענו עם העולם. אנו מתחילים לראות את הצורות הפנימיות שלנו כמקור לעבודה ושיפור עצמי. אנחנו פחות מושפעים במצב רוחינו מהעולם, ופחות מגיבים בצורה אוטומטית ויותר מכירים עצמנו ומצליחים לבחור איך אנחנו רוצים להרגיש ביחס לעצמנו או לעולם. גם אם לא הגענו ליכולת בחירה אולטימטיבית, תמיד נוכל לקבל את מקומנו כרגע, ולהמשיך משם.

דהיאנה

דהאינה מדבר על ההתבוננות. בתוך ההתבוננות קיים תהליך של הפרדה בין האגו למהות. בין מה הוא באמת אנחנו והוא ניצחי, ומה בר חלוף ולא תורם להתקדמות  שלנו, אלא רק מהווה מכשול ריגעי בדרך.

סמדהי

הסמדהי הוא המצב של ההארה. זהו המצב השלם, בו האדם הגיע להגשמה עצמית, לשלמות ולשחרור מהאגו.

"אשטנגה יוגה" הוא למעשה מושג הכולל בתוכו משהו מאד גדול ושלם, היכול להספיק גם לגלגול חיים שלם או יותר מכך.

הכותבת היא נינה שדות. מדריכה בכירה ליוגה ובעלת מרכז "אום – מקום של יוגה" במושב מזור.

www.ommyoga.com

054.3034004

פורסם על ידי yogablog

בלוג alyoga הכל אודות פילאטיס, יוגה, מדיטציה ואימוני גוף נפש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: