בהתמדה ולאורך זמן

דרך התרגול, בהתמדה ולאורך זמן

למי שטייל במזרח בכלל או בסין בפרט, קצב החיים האיטי , הדרך שבה מתנהלים הדברים, אם זה בעסקים, טקסי התה והאוכל או תרגול של דרך כזו או אחרת, הינם מוכרים ולעיתים אף הופכים לשיעור עצמו.

עבורנו כאנשים מערביים או ככאלה המגיעים ללמוד ולחוות את התרבות הזו לעומקה, לעיתים אין את הסבלנות והכבוד ללכת בדרך זו ואנו מאבדים מהר מאוד את הדרך מתוך רצון להשיג משהו מיידי מתוך מחשבה שהשגתו היא המטרה העליונה לשמה אנחנו הולכים בדרך.

"אתה לא רואה שאני כבר יודע את זה? מה הלאה? אני רוצה להתקדם…"
שמעתי את עצמי אומר זאת במחשבותיי שוב ושוב למורי בתחילת לימודיי בשאולין, ובכל פעם הזכרתי לעצמי שזה השיעור שלי. אחרי שבוע של הליכה איטית שלב אחרי שלב אתה נכנס לזה ומבין את גודל המשמעות של צירוף המילים "בהתמדה ולאורך זמן"…

האם אנחנו באמת מאמינים שזה בהישג ידינו?
האם משהו נמצא בכלל בהישג יד של מישהו?
ומה יקרה שנגיע לשם? האם לא נמשיך לחפש באובססיביות את הדבר הבא?

כל דבר נעשה בקצב ובמקום שלו ולאורך זמן. אם נפעל נכון ונתמיד אין דבר שיוכל לעמוד בפנינו. מורי היקר שיפו פו-סאן-בין נוהג לומר שלימוד גונג פו כמוהו כמו ללמוד מוסיקה, אתה לומד לאט לקרוא את התווים, מאות פעמים מתרגל תו אחד בלבד, שעות וימים עד אשר כל חלק בגוף מכיר אותו היטב ואז עוברים לתו הבא וכך אחרי שעות רבות לומדים מספר תווים ומרכיבים איתם בית אחד, ועוד אחד עד אשר נוצרת יצירה מופלאה.

בהתמדה ולאורך זמן הינו צירוף מילים שלעיתים אינו מוכר לנו כאנשים מערביים. אנחנו רוצים את הכול כאן ועכשיו וכדאי שיהיה מהר. אבל זה לא תמיד עובד, למען האמת זה כמעט תמיד לא עובד ומה שמקבלים בתמורה זה סבל, אכזבות, קשיים והרבה אשליות.

כמו כל דבר אנחנו מחפשים כיצד לשלב את ההבנות האלה בחיי היומיום. האם אני יכול לנהוג כך עם ילדיי? האם בזוגיות שלנו אנחנו מבינים את המשמעות של "בהתמדה ולאורך זמן"?

באומניות הלחימה הסיניות נוהגים להשתמש במושג של מים, להיות כמו מים, לנוע כמו מים, התאם עצמך לכל סיטואציה כפי שהמים מתאימים את עצמם לכל כלי בהם נשים אותם, הם שקטים ורכים ועם זאת בעלי עוצמה שיכולה להרוס כל דבר שיעמוד בדרכם.הבט במים בטבע כיצד לאט לאט הם זורמים ברכות ובשקט אבל גם בעוצמה. התבונן בפלג מים עדין כיצד כל טיפת מים אחת קטנה נופלת על סלע גדול ומוצק וכעבור שנים המים ישברו את הסלע.

לפני כשש עשרה שנים התגוררתי בהוואי שם נתקלתי לראשונה ביכולת של אותה התמדה להביא את התלמיד למקום הכי רחוק שאפשר. הייתה לי ההזדמנות לצפות מספר פעמים במי שבאותו הזמן היה אחד הספורטאים המובילים בעולם במשך מספר שנים ברציפות. ישבתי והתבוננתי בו במשך שעות, מנסה להבין את סוד ההצלחה שלו.

התבוננתי כיצד עם כשרון שווה לרבים אחרים, בעזרת התמדה ונחישות מצליח אדם להתעלות מעל המגבלות שלו עצמו ומתקדם לאט ובהתמדה אל עבר היעד והמטרות שלו. במשך שעות הוא למד שוב ושוב את אותו התרגיל, נופל ומנסה שוב, נופל ומנסה שוב עד אשר הוא למד אותו. ואז אחרי מאות ניסיונות או יותר, הוא לא רק ידע אותו, אלא הוא גם שלט בו. בהתמדה ולאורך זמן הוא לימד את עצמו במשמעת ועבודה קשה את מה שלאחרים אולי היה יותר קל ללמוד אבל הם מעולם לא שלטו בו.

בספר היוגה סוטרה מקדיש פטנג'לי לנושא, 2 סוטרות בספרו הראשון:

13.1 אימון הוא המאמץ להתייצב בכך (בהתייחס לאימון שמסייע לנו להגביל את 5 תנודות התודעה)

14.1 אך (אימון) זה מכה שורש כשהוא מבוצע כראוי, בהתמדה ולאורך זמן. (תרגום אורית סן גופטה)

תיפול 7 פעמים וקום 8 אומרת אמירת זן ידועה. נסה שוב ושוב ושוב עד אשר תצליח.

לא רק באולם המדיטציה, או על המזרון יוגה בשעת התרגול אלא גם בעסקים, במשפחה ובחיים בכלל.

לך ישר, במשך עשרת אלפים שנה. בהתמדה ולאורך זמן.

הפוסט באדיבות ערן אלוני מורה צ'אן יוגה וזן ומעביר סדנאות זן לעסקים

פורסם על ידי yogablog

בלוג alyoga הכל אודות פילאטיס, יוגה, מדיטציה ואימוני גוף נפש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: